Poland
Języki

Blog

Doradztwo transakcyjne

Doradztwo transakcyjne

Kupno i sprzedaż firmy to skomplikowany i zależny od wielu czynników proces, dlatego nasz Zespół ds. Doradztwa Transakcyjnego pisze o nim kompleksowo. Wyjaśniamy rolę doradcy przy połączeniach, podziałach oraz aportach i sprzedaży przedsiębiorstw. Podkreślamy wartość badania due diligence, a także opisujemy sposoby na właściwą wycenę podmiotu będącego przedmiotem transakcji. Jeśli poszukujesz pełnego i profesjonalnego spojrzenia na rynek fuzji i przejęć, a także odważnych pomysłów na skuteczne M&A, Blog RSM Poland to źródło informacji właśnie dla Ciebie. Przeczytaj wpisy z kategorii Doradztwo transakcyjne i znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Sprzedaż firmy: w poszukiwaniu właściwego kupującego

28 kwietnia 2021
Krzysztof CIESIELSKI
Rozważając sprzedaż firmy prędzej czy później trzeba zmierzyć się z jednym z najważniejszych elementów tego procesu, czyli przyciągnięciem do naszej oferty biznesowej właściwego kupującego.

Completion accounts – negocjacje do samego końca

26 stycznia 2021
Krzysztof CIESIELSKI
Completion accounts to drugi, obok Locked Box, mechanizm ustalenia ceny stosowany w procesie zamknięcia transakcji M&A. W modelu tym podstawą dla ustalania ostatecznej ceny w transakcji są dane finansowe dla przedmiotu transakcji sporządzone na dzień podpisania umowy ostatecznej, czyli przenoszącej własność ze sprzedającego na kupującego. Praktyka pokazuje jednak, że opracowanie takich danych na wspomniany dzień jest właściwie niemożliwe, a proces ich pozyskiwania i przetwarzania potrafi trwać tygodnie lub nawet miesiące po zawarciu umowy sprzedaży. Jak to zatem działa?

Mechanizm locked box. Co się w nim kryje?

24 listopada 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Locked box to formuła stosowana przy zamykaniu transakcji M&A, która od kilku lat zyskuje na popularności i jest coraz częściej wybierana zamiast tzw. completion accounts. Cechą charakterystyczną rozwiązania locked box jest to, że cena w transakcji ustalana jest w oparciu o dane historyczne sprzed zamknięcia transakcji i nie podlega późniejszym korektom.

Recap metodą na częściową sprzedaż firmy

18 września 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Nie zawsze jednak jest tak, że właściciel chce sprzedać biznes w całości. Mało tego, często nie ma nawet woli sprzedaży pakietu kontrolnego. Pojawiają się natomiast potrzeby, w których sprzedaż części firmy wydaje się dobrym i uzasadnionym rozwiązaniem.

Jak właściciel firmy rodzinnej może zadbać o swoją przyszłość?

14 sierpnia 2020
Sebastian GOSCHORSKI
Coraz więcej firm rodzinnych staje przed dylematem – czy przekazać spuściznę kolejnemu pokoleniu czy raczej zabezpieczyć finansowo obecnych właścicieli? Z punktu widzenia właściciela biznesu rodzinnego, często jedyną prawidłową decyzją odnośnie przyszłości wypracowanego majątku jest dokonanie sprzedaży przedsiębiorstwa.

Sposoby na wycenę startupu

30 czerwca 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Z punktu widzenia inwestorów, startupy to przedsięwzięcia dosyć wysokiego ryzyka o małej płynności. W związku z powyższym, wycena startupu to spore wyzwanie.

Będziemy Was „chronić” (nawet jeśli tego nie chcecie)!

27 maja 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Temat przejęć za sprawą rządowego projektu nowelizacji ustawy o kontroli niektórych inwestycji wraca na pierwsze strony gazet. Krótko mówiąc, od decyzji prezesa UOKIK ma być uzależniona zgoda na przeprowadzenie transakcji. Ograniczenie to dotyczyć ma inwestorów spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W domyśle można czytać, iż w kontekście obecnego kryzysu wywołanego SARS-COV-2 takie przepisy powinny przede wszystkim zatrzymać napływ kapitału z Azji. Powiedzmy to jednak wprost: rykoszetem dostanie się również innym istotnym inwestorom np. amerykańskim, czy nawet tym bardziej „europejskim” z Wielkiej Brytanii.
RSM_Poland_blog

Sprzedaż spółki w trakcie kryzysu wywołanego epidemią

20 kwietnia 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Rynek transakcji M&A podlega cyklom koniunkturalnym. Ponieważ jest uzależniony od sytuacji, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa, pojawiają się na nim zarówno tzw. górki, jak i dołki. Ostatnio, ze względu na epidemię SARS-COV-2 i rozpoczynający się globalny kryzys gospodarczy, właściciele firm, którzy właśnie planowali sprzedaż swoich przedsiębiorstw, zadają sobie pytanie: czy ma to sens, aby sprzedawać biznes w trakcie kryzysu?

Źródła finansowania transakcji M&A

13 marca 2020
Krzysztof CIESIELSKI
Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, forma finansowania transakcji może być różna. Przedsiębiorcy, z którymi współpracuję, najczęściej jako źródło finansowania transakcji wskazują gotówkę. Sprzedający mają zwyczaj zakładać, że kupujący dla zrealizowania transakcji angażuje przede wszystkim środki finansowe w tej właśnie postaci. To rzeczywiście najpowszechniejszy sposób rozliczania transakcji między zaangażowanymi stronami, niemniej warto mieć na uwadze, że gotówka własna kupującego to nie jedyna opcja do sfinalizowania transakcji.

Transakcje M&A – krok po kroku i bez potknięć (część 1)

22 marca 2018
Katarzyna BUDA
Fuzje i przejęcia stanowią podstawę rozwoju korporacji od ponad 100 lat. Wzrost zaufania i wynikająca z lepszych warunków gospodarczych poprawa sytuacji przedsiębiorstw oraz dostęp do źródeł stabilnego finansowania przyczyniają się do znacznego rozszerzenia globalnych perspektyw w zakresie transakcji M&A. Należy wskazać, że kryzys gospodarczy również sprzyja procesom konsolidacji przedsiębiorstw.

Strony

Newsletter