Poland
Języki

Usługi

Doradztwo podatkowe

Doradztwo podatkowe

Kompleksowo wspieramy przedsiębiorców, oferując profesjonalne doradztwo podatkowe. Staramy się uświadamiać i wskazywać naszym Klientom obszary ryzyka podatkowego oraz wspólnie z nimi wypracowywać rozwiązania, które pozwolą na minimalizację zagrożeń. Bezpośrednia i bliska współpraca doradcy z Klientem, zrozumienie jego biznesu oraz organizacji i zasad nią kierujących to naszym zdaniem warunki niezbędne do osiągnięcia celu. Dzięki nam Klient może skupić się na działalności operacyjnej i nie zaprzątać sobie głowy problemami natury finansowo-podatkowej.

Poprawne rozliczanie podatków jest gwarancją spokoju na wypadek kontroli podatkowej. Klientom zainteresowanym najwyższym standardem usług nasi doradcy podatkowi oferują wsparcie w formie bieżących porad, szczegółowych analiz, analiz transfer pricing, opinii podatkowych, audytów podatkowych. Świadczymy usługi planowania podatkowego, corporate tax compliance, vat compliance, oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w Polsce przez cudzoziemców (tzw. expatów), opracowujemy także programy motywacyjne dla kadry zarządzającej. Nasi licencjonowani doradcy podatkowi będą wspierać Państwa w każdy możliwy sposób, który zapewni, że Państwa biznes jest prowadzony zgodnie z przepisami podatkowymi.

Oferowane przez RSM Poland usługi doradztwa podatkowego obejmują m.in.:

  • udzielanie porad podatnikom, płatnikom oraz inkasentom, sporządzenie na ich rzecz lub zlecenie opinii oraz przygotowywanie wyjaśnień w zakresie ich zobowiązań podatkowych;
  • reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów przed organami administracyjnymi oraz w zakresie sądowej kontroli decyzji;
  • pomoc w minimalizowaniu obciążeń i ryzyk podatkowych, zapewniającą bezpieczeństwo działalności prowadzonej przez Klienta.

Wspólnie z ekspertami podatkowymi działającymi w ramach sieci RSM na całym świecie jesteśmy w stanie wesprzeć Klientów w blisko 120 jurysdykcjach podatkowych. Nie wahamy się korzystać z doświadczeń oraz wiedzy naszych koleżanek i kolegów, jak również stale podnosić nasze kwalifikacje w ramach cyklicznych spotkań (ITax Academy, RSM Academy, Center of Excellence).

Sądy po stronie podatników: organ podatkowy nie może żądać od podatnika samodzielnego dokonywania kwalifikacji prawnej opisanego przez niego stanu faktycznego

26 lutego 2024
Emilia KOWALCZYS, Aleksandra DĄBKOWSKA
Dlaczego uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nie zawsze jest proste? Powodów może być wiele. Czasami utrudnienia powoduje nieprawidłowe opisanie stanu faktycznego… a czasami nie ułatwia tego sam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zdarza się bowiem, że DKIS, aby uchylić się od wydania interpretacji indywidualnej, zadaje w wezwaniu do uzupełnienia wniosku wiele pytań, co prowadzi do wydania przez organ postanowienia, że wniosek podatnika zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wypadek przy pracy za granicą – o czym warto pamiętać?

14 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Natalia KOPYCIŃSKA
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Pracownik może ulec wypadkowi podczas pracy zarówno w Polsce, jak i w trakcie pełnienia obowiązków służbowych za granicą – między innymi podczas podróży służbowej, oddelegowania lub w związku z wykonywaniem pracy zdalnej. 

Globalna mobilność i rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce – o czym należy pamiętać?

13 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Natalia KOPYCIŃSKA
Globalna mobilność pracowników otwiera nowe szanse na rynku pracy, ale jest też pewnym wyzwaniem dla pracodawcy. Tradycyjne modele zatrudnienia ustępują miejsca innowacyjnym rozwiązaniom. Nowe formy globalnej mobilności na rynku pracy związane są przede wszystkim z rozwojem technologii, zaś rozwój technologii i elastyczne modele współpracy kreują zupełnie nowe możliwości – i nowe wyzwania. 

Wynagrodzenie dla członka Zarządu w Polsce

13 lutego 2024
Marcelina TAŁAJCZYK
Członek zarządu lub rady nadzorczej polskiej spółki pełni swoje obowiązki (za wynagrodzeniem lub bez) na podstawie aktu powołania. Warunki współpracy i wynagradzania mogą wynikać już z samej uchwały odpowiedniego organu spółki lub być określone odrębną umową.  Może to być zarówno umowa o pracę, jak i kontrakt menedżerski. 

Wynagrodzenie członka zarządu spółki w Polsce na podstawie powołania lub umowy o pracę

8 lutego 2024
Karolina BARTKOWIAK-DUDZIK, Marcelina TAŁAJCZYK
Członek zarządu lub rady nadzorczej w polskiej spółce kapitałowej pełni swoje obowiązki na podstawie aktu powołania uchwałą odpowiedniego organu spółki. Co ważne, przepisy nie przewidują obowiązku wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Pełnienie funkcji członka zarządu może zatem następować za wynagrodzeniem lub też bez wynagrodzenia. 

Nasi specjaliści

Tax Partner
Poznań
Tax Partner
Poznań
Tax Partner
Poznań

Napisz do nas

Uzupełnij formularz, a ekspert RSM skontaktuje się z Tobą

Przetwarzanie danych osobowych