Poland
Języki

Newsletters

20 września 2022
Tomasz BEGER
W ostatnim czasie można zauważyć wzmożone zainteresowanie organów podatkowych transakcjami dotyczącymi wartości niematerialnych i prawnych, a w szczególności opłatami licencyjnymi za znaki towarowe. Organy zaczęły kwestionować zasadność ekonomiczną transakcji i naliczanie opłat licencyjnych, wskazując że wynagrodzenie należne licencjodawcy powinno być określone stosownie do jego rzeczywistego profilu funkcjonalnego. Sądy administracyjne podzielają taką wykładnię. Przykładem tego są wyroki WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2022 r. o sygn. akt I SA/Po 100/22 oraz WSA w Rzeszowie z 25 marca 2022 r. o sygn. akt I SA/Rz 4/22.
26 sierpnia 2022
SLIM VAT 3 zawiera pakiet rozwiązań, które – jak zapowiada Ministerstwo Finansów – stanowią uproszczenia i dostarczają organom podatkowym narzędzi do zwalczania oszustw VAT. Obecnie projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Równolegle procedowana jest ustawa implementująca przepisy dot. europejskiego centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP), do którego mają trafiać informacje na temat transakcji oraz o podatnikach.  
1 lipca 2022
Wprowadzone Polskim Ładem przepisy w zakresie cen transferowych ledwo zaczęły obowiązywać, a ustawodawca już zamierza wprowadzić kolejne zmiany. Rządowe propozycje dotyczą bezpośrednich i pośrednich transakcji z rajami podatkowymi i – na szczęście dla podatników – są zasadniczo korzystne.
23 czerwca 2022
Dobra wiadomość! Prezydent podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Zmiany obejmują wydłużenie terminów na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych.
8 kwietnia 2022
Komisja Europejska wydała decyzję zezwalającą Polsce na wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”).
15 marca 2022
12 marca 2022 r. Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy . Jeszcze tego samego dnia została ona podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Wdrożona w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Specustawa wprowadza wiele zmian – między innymi w ustawach o PIT i CIT.
9 marca 2022
Patrycja SZYMAŃSKA
Od 1 lipca 2021 r. wszystkie postępowania rejestrowe są prowadzone wyłącznie elektronicznie przy pomocy nowoutworzonego systemu Portalu Rejestrów Sądowych. Od tej pory wszelkie wnioski o wpis w rejestrze przedsiębiorców KRS dotyczące spółek (a także oddziałów) wymagają elektronicznego sporządzenia, podpisania oraz złożenia w PRS.
17 stycznia 2022
Zuzanna BRÓDKA
Obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych został rozszerzony na kolejne podmioty. Informacje o swoich beneficjentach rzeczywistych do 31 stycznia 2022 będą musiały zgłosić trusty, spółki partnerskie, europejskie zgrupowania interesów gospodarczych, spółki europejskie, spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego oraz fundacje.
25 listopada 2021
Michał DREAS
15 listopada 2021 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Zmiany te zostały wprowadzone z uwagi na konieczność dostosowania polskich przepisów dot. sprawozdawczości do wymagań prawa europejskiego.
10 maja 2021
Katarzyna STYPA-SADOWSKA
29 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów wydało długo oczekiwane objaśnienia w zakresie rezydencji podatkowej. Objaśnienia dotyczą w szczególności kwestii zasad ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (rezydencji podatkowej) osób fizycznych w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: UPDOF) oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i 2a UPDOF.
20 kwietnia 2021
Tomasz BEGER
Na początku kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące korekty cen transferowych. Nie stanowią one jednak źródła prawa, a starają się raczej przybliżyć zasady stosowania przepisów prawnych odnoszących się do korekt cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Aby je usystematyzować, w niniejszym wpisie przyjrzymy się najważniejszym spostrzeżeniom wypunktowanym w tym mającym na celu wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych dokumencie.
15 kwietnia 2021
Tomasz BEGER
Podatników z pewnością ucieszy fakt, iż 8 kwietnia 2021 r. prezydent podpisał Ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która przedłuża termin na dopełnienie obowiązków informacyjnych związanych z cenami transferowymi.
19 marca 2021
Przemysław POWIERZA
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wczoraj (18 marca) bardzo ważny dla polskich podatników wyrok w sprawie o sygn. C-895/19, w którym orzekł, że polskie przepisy dotyczące odliczania VAT przy spóźnionym ujęciu WNT nie są zgodne z regulacjami unijnymi.
25 lutego 2021
Przemysław POWIERZA
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania w relacjach handlowych z państwami Unii Europejskiej traktowana jest jako państwo trzecie. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla brytyjskich przedsiębiorców dokonujących czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w państwie członkowskim UE (np. w Polsce).
16 lutego 2021
Przemysław POWIERZA
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania w relacjach handlowych z państwami Unii Europejskiej jest traktowana jako państwo trzecie. Oznacza to, że brytyjski przedsiębiorca dokonujący w Polsce czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i chcący się zarejestrować w naszym kraju dla potrzeb VAT, musi jednocześnie ustanowić przedstawiciela podatkowego. Ma to jednak ulec zmianie.
8 lutego 2021
Tomasz BEGER
14 stycznia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ) wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-2.4010.274.2020.2.AW, zgodnie z którą do weryfikacji, czy powstaje w danym roku obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, konieczne jest uwzględnienie wartości faktur zaliczkowych (nawet jeśli nie wygenerowały one w danym roku przychodu ani kosztu).
25 stycznia 2021
Piotr LISS
Od 2021 roku niektórzy podatnicy CIT mają możliwość nieopodatkowanego reinwestowania osiągniętego dochodu, czyli skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u. Należy pamiętać, iż jest to przede wszystkim preferencja w zakresie momentu wykazania dochodu do opodatkowania oraz uproszczenia ewidencji, a nie obniżka wysokości płaconego podatku.
15 stycznia 2021
Przemysław POWIERZA
Chcielibyśmy przedstawić Państwu zmiany przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w Polsce, które weszły w życie 1 stycznia 2021 roku i mogą istotnie wpływać na Państwa rozliczenia VAT. Zachęcamy do uważnej analizy i niezwłocznego kontaktu z Państwa opiekunem w RSM Poland w razie jakichkolwiek wątpliwości.
29 grudnia 2020
Agnieszka KOŹLAREK
Tarcza branżowa, nazywana też tarczą 6.0, wreszcie została podpisana. Przeważająca większość przepisów ustawy z 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2255) weszła w życie w środę, 16 grudnia 2020 r. Jednakże wiele regulacji dotyczących ważnych form pomocy zacznie obowiązywać dopiero pod koniec grudnia.
21 grudnia 2020
Piotr STASZKIEWICZ
Komitet Standardów Rachunkowości opracował rekomendacje pt. Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19, które dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/rekomendacje-i-inne-publikacje2.

Strony

Newsletter